
Ursula Mursun ensimmäinen nuortenkirja Hengitysvaikeuksia (WSOY, 2026) on mukaansatempaava tarina, jonka loppuratkaisun lukija haluaa saada nopeasti selville. Kirjan päähenkilö on 16-vuotias Liina, joka pääsee viettämään kesänsä karavaanarialueelle äitinsä kanssa. Äidin pitää siivota edesmenneen mummon taloa, jolloin Liina päätyykin viettämään päivänsä lähinnä yksin. Häntä odottaa kotona kuitenkin erittäin hellyyttävä ja rakastava poikaystävä Vili, jonka kanssa he viestittelevätkin päivittäin. Nuoret ovat aloittamassa syksyllä samassa koulussa, tai näin Vili ainakin luulee.
Liinan pään kääntää kuitenkin erittäin komea samalla alueella asuva Jakob, eikä kahden nuoren välinen kemia voi jäädä lukijaltakaan huomaamatta. Nuoret alkavatkin viettämään paljon aikaa yhdessä esimerkiksi uimalla ja käymällä viereisessä tivolissa. Vaikka Liina lähtikin viettämään kesää kauas kotoa hyvin vastahakoisesti, kesän edetessä hän ei tunnu sittenkään haluavan jättää Alavutta taakseen.
Tykkäsin kirjassa siitä, että sen lukeminen oli todella nopeaa. Kirja onkin osa WSOY:n Ote-sarjaa, jonka tarkoituksena on julkaista sujuvasti luettavaa kotimaista nuortenkirjallisuutta. Toisaalta kirjan tapahtumissa edettiin todella nopeasti, jolloin juoni jätti vähän kylmäksi. Tarinassa pureuduttiin pääosin nuorten välisiin parisuhdeasioihin. Olisin toivonut kirjaan enemmän henkilöitä sekä tapahtumia, jotka olisivat avanneet näkökulmia myös henkilöiden elämään ihmissuhdekuvion ulkopuolella. Uskon kuitenkin, että kirjassa tapahtuva kolmiodraama voi olla hyvin samaistuttava monelle nuorelle. Romaani voi olla apuna tunteiden käsittelemisessä.
Suosittelen kirjaa erityisesti niille, jotka eivät välttämättä jaksa lukea kovin pitkiä kirjoja tai haluavat kevyttä ja nopeaa luettavaa. Mielestäni kirja sopii parhaiten noin 14-17-vuotiaille lukijoille. Omasta mielestäni kirjan henkilöiden toiminta tuntui paikoin epäkypsältä. Toisaalta juuri se tekee kirjasta osuvan: ihmissuhteet ja erityisesti niiden haasteet kuuluvat vahvasti nuoruuteen.