Läsglans
17.1.2025
|
Leona, Nicolas och Noel från Finno skola

Kompisdeckarna: Förfalskare i farten, en bok som du sjunker in i

kansikuva, nuoria, pyörä

Elever från Finno skola i Esbo lyssnade på när Norsens elever samtalade med Eva Höglund på bokmässan i Helsingfors. De har läst Evas senaste Kompisdeckare Förfalskare i farten. Alla tyckte boken var spännande. 

Kompisdeckarna är skriven av Eva Höglund. Hon har två barn tillsammans med sin man Kimmo. De har också en shetland sheepdog. Eva jobbar som bibliotekarie och på fritiden tycker hon om att läsa, skriva och motionera. Hon rör sig mycket i Åbo. Det här är tredje boken i serien om kompisdeckarna. Första boken heter Paketmysteriet, andra Den farliga lasten och den tredje heter Förfalskare i farten. 

Huvudpersonerna Erik, Andrea, Markus och Elise har funnit ett nytt mysterium. Allt börjar på Borgbacken där Erik hittar en övergiven väska full med pass. Den var gömd inne i en övergiven toalett. Erik ser en man springa därifrån, han hade en jacka på med ett märke med en gul halvcirkel och blåa vingar. Erik ser inte riktigt vad det står på jackan, men han ser att det är Turku någonting. Det var inte allt. Sen börjar allt konstigare saker hända när de är tillbaka i Åbo. Kan de månne lösa det nya mysteriet? 

Boken utspelar sig i Åbo och mest på Paavo Nurmis stadion. Alla vänner, Elise, Erik, Markus och Andrea, bor runt stadion. Därför träffas de ofta där. Där brukar de prata om viktiga saker och vad de har sett. På stadion ordnas ofta tävlingar. Det ofta mycket människor där. 

Andrea är sportig och populär i skolan. Elise blir ofta avundsjuk på Andrea. Elise har inte så mycket vänner i skolan. Elise och Erik är syskon. Erik blir lätt jättearg. Marcus är modig. De kommer bra överens när de är tillsammans. 

Vi tyckte alla att boken var spännande. Den var så spännande att det var svårt att sluta läsa den. Vi har inte läst de första böckerna i serien, men man förstod ändå bakgrunden. Vi tyckte boken var bra. Vi rekommenderar boken för alla som tycker om deckare och spänning. 

← Takaisin
seuraa meitä