Läsglans
28.5.2025
|
Samira Bairou, 16 år

Lågmäld deckare fungerar som ljudbok

kansikuva

Janne & Johnny Ramstedt: Mannen som ropade varg. En Hanna Becker-deckare. Inläsare: Mawlawi Rahem Schildts & Söderströms, 2024 

Mannen som ropade varg är bröderna Janne och Johnny Ramstedts debutroman, och den visar direkt deras talang för att skapa stillsam spänning. Med sin lågmälda berättarstil och sällsamma utredning är det en fängslande deckare som stannar kvar i tankarna. 

Huvudpersonen Hanna Becker är en polis som är sjukskriven med postcovid. Under sin sjukskrivning reser hon runt i Finland och tältar. När hon slår upp sitt läger i en skogsdunge i Pargas, snubblar hon bokstavligen över ett lik – den döde är Sven-Olof Stolpe, en enstörig konspirationsteoretiker. Stolpe var skribent vars texter ofta involverade spridning av konspiration. Han var en märklig figur, och hans mord var ännu märkligare. Trots att Hanna bara råkat befinna sig vid brottsplatsen, dras hon in i den underliga utredningen.  

Jag lyssnade på ljudboken och deckaren fungerade förvånansvärt bra i det formatet. Det här är inte en bok som smäller högt eller går i rasande fart, men den lyckas ändå skapa spänning genom sin lågmälda ton och påfallande djup.  

Djupet syns via välskrivna händelser och karaktärer. Jag tycker författarna lägger fokus på rätt saker, som själva brottet, de som är iblandade och dramatiken. Dramatiken skapas inte genom våldsamma scener, utan genom misstänksamhet och obesvarade frågor 

Som ljudbok är Mannen som ropade varg ett lyckat val. Uppläsaren Mawlawi Rahem har en lugn och eftertänksam röst som passar perfekt för berättelsen. Den stärker stämningen och passar bra ihop med handlingen. Det tog en stund för mig att komma in i boken, men när jag väl gjorde det var jag besatt!  

Mannen som ropade varg är den första delen i en bokserie. Ramstedts språk är enkelt men stilrent. Bröderna bygger långsamt upp en stämning som känns både mystisk och spännande. Det finns något krypande i tonen; man får en känsla av att något hela tiden ligger och lurar. Bröderna lyckas göra detta genom välskrivna händelser i boken. De lägger fokus på rätt saker, som själva brottet och de som är inblandade, vilket gör boken mycket mer intressant. Boken är inte våldsam eller fylld med överdrivna effekter. Här handlar det mer om misstänksamhet och besynnerligheter som gömmer sig under ytan. Det gör deckaren mer unik.  

Det här är en bok för dig som gillar långsamt uppbyggd spänning, oväntade vändningar och märkliga detaljer. Den är passande för unga och unga vuxna. Jag har inte stött på en liknande deckare och det var verkligen uppfriskande att lyssna på den. Jag längtar efter att få höra brödernas nästa del!  

← Takaisin
seuraa meitä